fpo136 - Mikroskop optyczny - STYCZEŃ 2010 / A1

Mikroskop optyczny jest urządzeniem, którego działanie można wyjaśnić na przykładzie układu dwóch soczewek skupiających. Mikroskopy mają wymienne obiektywy i okulary, co daje możliwość zmiany powiększenia mikroskopu w zależności od rozmiarów obserwowanego przedmiotu. Zarówno okulary, jak i obiektywy mikroskopów mają zazwyczaj podane wartości powiększeń.
a) Rozważmy dwa różne okulary mikroskopu oznaczone powiększeniami \(p_1\) i \(p_2\). Wykaż w oparciu o znajomość zasady działania mikroskopu i równanie soczewki, że stosunek powiększeń \(p_1 : p_2 = x_2 : x_1\), gdzie \(x_1\) i \(x_2\) są odpowiednio odległościami okularu od miejsca, gdzie powstaje obraz tworzony przez obiektyw.
b) Przyjmując \(25 \ cm\) jako odległość dobrego widzenia, oblicz ogniskową okularu, którego powiększenie wynosi \(40\).
Film wkrótce dostępny

fpo135 - Mikroskop - OPERON 2010 / A1

OPRACOWANIE ZADANIA - Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON
W rozwoju nauki niezwykle ważną rolę odegrał mikroskop. Aby uzyskać możliwie duże powiększenie małego obiektu umieszczamy go jak najbliżej ogniska obiektywu. Tak powiększony, rzeczywisty obraz obserwujemy przez okular, który pełni w tym wypadku rolę lupy. Powstaje on w odległości dobrego widzenia od okularu, której wartość przyjmuje się jako \(d=25 \ cm\). Parametry mikroskopu laboratoryjnego wynoszą: ogniskowa obiektywu \(f_{ob}=3 \ cm\), ogniskowa okularu \(f_{ok}=2 \ cm\), odległość pomiędzy okularem a obiektywem \(L=30 \ cm\).
a) Korzystając z dołączonego rysunku, narysuj konstrukcję powstawania obrazu w mikroskopie.
fpo135
b) Oblicz powiększenie \(p\) obiektu za pomocą mikroskopu, wiedząc, że iloczyn powiększeń okularu i obiektywu równy jest powiększeniu końcowemu. Obliczenia dokonaj z dokładnością do \(1 \ mm\).
Film wkrótce dostępny

fro106 - Luneta Keplera (11 pkt) MAJ 2011 / A2

Uczniowie zbudowali lunetę Keplera z dwóch szklanych soczewek dwuwypukłych - obiektywu o ogniskowej \(50 \ cm\) i okularu o ogniskowej \(5 \ cm\). Prawe ognisko obiektywu i lewe ognisko okularu się pokrywają (zob. rys.). Uwaga: na rysunku stosunek ogniskowych nie odpowiada danym liczbowym.
fro106
a) (2 pkt)
Uzupełnij poniższe zdania. W pierwszym z nich wpisz odpowiednio lewo lub prawo, pomijając ewentualne przesunięcie pionowe.
Gdy przedmiot P oddala się od lunety, obraz O przesuwa się w .................., a obraz O' przesuwa się w ................... . Gdy P jest bardzo daleko (tak, że wiązka padająca na obiektyw może być uznana za równoległą), obraz O znajdzie się .........................................., a wiązka wybiegająca z okularu będzie ..................................... .
b) (1 pkt)
Opisz, czym różni się obraz nieba widziany przez lunetę od obrazu widzianego przez lunetę odwróconą (gdy patrzymy od strony obiektywu).
c) (2 pkt)
Okular jest soczewką symetryczną i wykonaną ze szkła o współczynniku załamania 1,5 względem powietrza. Oblicz promień krzywizny powierzchni tej soczewki.
d) (2 pkt)
Na opisaną lunetę o średnicy obiektywu \(7 \ cm\) pada wiązka równoległa do osi. Wykonaj odpowiedni rysunek i wykaż, że minimalna średnica okularu niezbędna do tego, aby cała wiązka wpadająca do obiektywu trafiła do okularu, wynosi \(7 \ mm\).
e) (2 pkt)
Średnica obiektywu lunety wynosi \(7 \ cm\), a średnica okularu wynosi \(7 \ mm\) (patrz zadanie 3.4). Średnica okularu jest równa średnicy źrenicy oka przystosowanego do widzenia w ciemności. Jeśli gwiazda leżąca w odległości 40 lat świetlnych jest z trudem dostrzegalna gołym okiem, to w jakiej maksymalnej odległości może leżeć identyczna gwiazda, aby można ją było dostrzec przez tę lunetę? Zapisz odpowiedź i ją uzasadnij. Pomiń pochłanianie światła w przestrzeni kosmicznej.
Wskazówka: O możliwości zobaczenia gwiazdy decyduje moc światła wpadającego do oka obserwatora.
f) (2 pkt)
Oko ludzkie jest najbardziej wrażliwe na światło o długości fali \(550 \ nm\), a jego czułość (minimalna energia wywołująca wrażenie świetlne) wynosi \(7\cdot 10^{?18} \ J\).
Oblicz minimalną liczbę fotonów o długości fali \(550 \ nm\), które muszą równocześnie wpaść przez źrenicę oka, aby wywołać wrażenie świetlne.
Film wkrótce dostępny

Rejestracja

Podaj poprawny adres e-mail. Wyślemy Ci link aktywujący Twoje konto.

Wypełniając formularz i klikając przycisk Utwórz konto, akceptujesz nasz regulamin

×

Logowanie

Zaloguj się przez

lub przez swoje konto na Filomie

Nie pamiętasz hasła?

lub Utwórz konto
×

Szukaj

Nasza wyszukiwarka jest zbudowana tak aby maksymalnie ułatwić Ci odnalezienie interesujących Cię treści. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty zalecamy wpisywanie:

  • Treść zadania lub jego fragment
  • Listę słów kluczowych, które sprawiają Ci największy problem
  • Nazwę działu lub poddziału
×